Pranas Valickas. Ko gero pasaulis nelabai džiaugsis gavęs pigios naftos.

Nafta 10 dolerių?

Istorinė naftos kainų griūtis

Šveicarijos internetinio laikraščio straipsnio

http://www.tagesanzeiger.ch/wirtschaft/konjunktur/10-Dollar-Oelpreis-steuert-auf-historischen-Absturz-zu/story/31332458 vertimas:

..............................................................................straipsnio↓↓↓pradžia.............................................................................

Tages-Anzeiger / Paskelbta 2016.01.13, 16:17 val.

Pirmasis ekspertas prognozuoja dešimt dolerių už statinę. Yra trys priežastys manyti, kad tai įvyks netrukus. (šveicarai nenaudoja anglų žodžio barrel, bet sako vokiškai Foss, kas reiškia statinė. Kuo mes blogesni už vokiečius? P.V. pastaba).

 

Iniciatyvos ėmėsi Paulius Horsnelis. Jis skelbia mažiausią kainą — 10 dolerių už statinę. Jis remiasi Standard Chartered banko ekonomikos analitikais.

Nuotaikos energetikos rinkose tokios blogos, kad tarp strategų kilo aršūs ginčai. Investicinio banko Goldman Sachs prognozė $20, o šios savaitės pradžioje ir jo varžovas Morgan Stenley irgi paskelbė statinę kainuosiant $20.

Britų bankas milžinas RBS nesutinka su banko Standard Chartered skelbiama mažiausia kaina $10 ir sako, kad nafta atpigs iki $16. „Aš nematau priežasties kodėl naftos statinė turėtų kainuoti $10, bet rinkoje yra daug spekuliantų siekiančių kainą numušti būtent iki tokio lygio“ — sako Horsnelis.

 

Kainų karas OPEC organizacijoje

Naftos pasaulio analitikams pasaulis apsivertė aukštyn kojomis. Sakoma, kad yra didelis naftos perteklius ir pasiūla viršijo paklausą, pasaulyje visos rezervų talpos užpildytos kaip niekad anksčiau. Vien JAV atsargų turi sukaupusi 100 milijonų statinių.

Įtaką daro Kinijos ekonomikos nestabilumas. Kinijos ekonomikos augimas sulėtėjo daugiau, nei manyta anksčiau. Kinija per dieną sunaudoja 11,5 milijonų statinių naftos ir yra antroji pagal dydį jos vartotoja pasaulyje. Bet tai ne viskas. Šių metų žiema šiaurės pusrutulyje žymiai šiltesnė nei įprasta, o tai mažina naftos vartojimą.

Sumažėjusi paklausa susiduria su rekordiniu naftos tiekimu. OPEC išgaunamos naftos kiekis 32,9 milijonai statinių per mėnesį yra istorinis gavybos rekordas. Gruodžio pradžioje atskiri naftos kartelio OPEC nariai viršijo gavybos limitą. Diplomatinis konfliktas tarp Saudo Arabijos ir Irano padėtį tik blogina. Akivaizdu, kad Saudo Arabija kovoje dėl viešpatavimo Artimuosiuose Rytuose prieš Iraną naudoja naftos ginklą. Saudiečiai mušdami kainą siekia neleisti Iranui grįžti į pasaulinę naftos rinką po ekonominių sankcijų Iranui panaikinimo.

Vyksta kainų karas OPEC´o viduje“ — sako banko Bank of Amerika Merrill Lynch analitikas Fransiskas Blanšas. Jo nuomone naftos kaina nukris iki $25.

 

Kai kurios naftą išgaunančios šalys ant žlugimo ribos

Nuo metų pradžios nafta atpigo beveik 15%. Antradienį už statinę (159 litrai) Šiaurės jūros Brent rūšies nafta laikinai buvo atpigusi iki $30.34. JAV WTI naftos statinė kainavo net mažiau kaip $30. Taigi dar viena riba įveikta. Paskutinį kartą Brent nafta 30 dolerių kainavo 2004 metų balandžio 2, o JAV WTI — 2013 metais.

Daugelis analitikų naftos apyvartos pakitimų tikisi antroje metų pusėje, bet fjūčersų rinkos prekeiviai yra tuo klausimu pesimistiškesni. Jie teigia, kad maža kaina išsilaikys ilgai. Savaitės pradžioje naftos pardavimo sutartyse 2020 metams (fjūčersai) naftos kaina nukrito žemiau $50.

Paprastai sakant: Anot energetikos rinkos prekeivių artimiausius ketverius metus nafta kainuos mažiau kaip $50. Bloombergo finansų tarnybos analitikai tikisi, kad antroje metų pusėje nafta kainuos virš 50 dolerių.

Kai kurios naftą išgaunančios šalys ir korporacijos yra ant žlugimo ribos. Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) pirmininkas Nigerijos naftos pramonės ministras Emanuelis Ibe Kachikvu dėl dramatiško kainos mažėjimo kovo pradžioje šaukia OPEC´o susirinkimą.

 

DaugeliuiJAVkompanijųgresiafinansinis bankrotas

Kachikvu sakė: „Kai kaina pasieks $35, tada mes šauksime specialų posėdį“. Dėl naftos kainos kritimo Nigerijos valiuta „naira“ atpigo iki žemiausio istorinio lygio, o valiutos atsargos sumažėjo 28 milijardais JAV dolerių. Tas pats darosi ir Azerbaidžane.

Rusija taip pat turi susiveržti diržus. Kad bent iš dalies būtų kompensuotas pajamų trūkumas, valstybės biudžetas bus sumažintas 10 procentų.

Dar pavojingesnėje padėtyje yra naftos kompanijos. Ypač JAV kompanijos, nes skalūnų bumas pagimdė daug naujų kompanijų, kurios pradinei investicijai ėmė didžiules paskolas ir labai stipriai įsiskolino. „Wolfe Research“ tyrimų studija sako, kad iki 2017 metų vidurio gali bankrutuoti trečdalis JAV ir dujų gavybos bendrovių, jei artimiausiu metu naftos kaina nepadidės ik daugiau kaip $50.

Esant dabartinėms kainoms šios įmonės kiekvieną savaitę patiria po du milijardus dolerių nuostolių. Banko Morgan Sanley tyrime sakoma, kad dabartinė padėtis naftos gavybos įmonėse yra blogesnė negu 1986 metais, kai statinė tuomet kainavo 10 dolerių.

…………………………………………………straipsnio↑↑↑pabaiga…………………………………………………….

Naftos suvartojimas

Dabar pateikiu kiek naftos suvartoja didžiausi vartotojai. Citata iš straipsnio http://ekonomika.tv3.lt/m/naujiena/faktai-kuriu-nezinojote-apie-nafta-30608.html:

................................................................................. citatos↓↓↓pradžia.................................................................................

Ekonomika.lt / 2012-09-20 20:16

Pagrindinė naftos vartotoja pasaulyje yra JAV. Ši šalis per dieną suvartoja šiek tiek mažiau nei 20 mln. barelių...

Antra didžiausia naftos vartotoja pasaulyje yra Kinija, kuri per dieną suvartoja beveik 8 mln. barelių. Savo ruožtu Japonijos poreikiai — 5 mln. barelių, o Indijos — 2,9 mln. Kiek mažiau naftos suvartoja Rusija ir Vokietija...

Kai kurių valstybių ekonomikos yra itin priklausomos nuo naftos eksporto. Kone 80 proc. Saudo Arabijos BVP sukuria šios gėrybės eksportas. Rusija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Iranas ir Kuveitas taip pat yra pernelyg priklausomi nuo naftos pardavimų. Pasibaigus naftos ištekliams šiose valstybėse gali kilti rimtų neramumų.

....................................................................................citatos↑↑↑pabaiga...............................................................................

Štai taip — matome, kad JAV 2012 metais kasdien suvartodavo beveik po 20 milijonų statinių naftos, o vartojimas kasmet tik didėja. Bankų analitikai teigia, kad naftos kainos krenta dėl to, kad JAV rezervinėse talpose sukaupė rekordiškai didelį kiekį naftos — net 100 milijonų statinių. Padalinkime 100 iš 20 ir kas gaunasi? Ogi JAV naftos perdirbimo įmonės atsargų turi tik penkioms dienoms. Tokios atsargos reikalingos vien tik tam, kad nenutrūktų gamybos procesas, nes jį sustabdžius po to paleidimas iš naujo daug brangiau kainuoja nei atsargų laikymas. Juokingai atrodo tokių rimtų bankų visiškai nerimtas tiesiog juokingas argumentas. Akivaizdu, kad naftos kainos krenta visiškai ne dėl tariamai didelių naftos rezervų sukauptų JAV talpyklose.

 

Rokfeleris parduoda naftos bendrovių akcijas

Citata iš

http://www.delfi.lt/verslas/energetika/revoliucinis-rockefelleriu-posukis.d?id=65922916 :

..................................................................................citatos↓↓↓pradžia...............................................................................

Revoliucinis Rockefellerių posūkis

www.DELFI.lt 2014 m. rugsėjo 23 d. 11:31

Iš naftos praturtėję Rockefelleriai parduoda akcijas naftos gavybos srityje ir investuoja į švarią energiją. „Rockefeller Brothers Fund“ prisijungė prie filantropų susivienijimo ir teigia ketinantys parduoti naftos gavybos akcijų už 31 mlrd. svarų (136,1 mlrd. Lt). Naujieną paskelbė pirmadienį, prieš antradienį prasidedantį JT klimato kaitos aukščiausiojo lygio susitikimą, informuoja BBC...

Rockefeller Brothers Fund“ direktorius Stephenas Heintzas teigė, jog iškasamos energijos atsisakymas atitiktų naftos imperijos įkūrėjo Johno D. Rockefellerio norus.

...................................................................................citatos↑↑↑pabaiga.............................................................................

Dar viena citata iš

http://www.kommersant.ru/doc/2573518 (vertimas):

..................................................................................citatos↓↓↓pradžia...............................................................................

Labdaros fondas Rockefeller Brothers Foundationpaskelbė tuoj pat parduosiąs anglies ir naftos bendrovių akcijas. Tai reiškia, kad vienas seniausių investicinių fondų (įkurtas 1940 metais; steigėjai Džonas, Nelsonas, Lorensas, Vintropas ir Davidas Rokfeleriai) parduoda Džono Rokfelerio įkurtą bendrovę Standard Oil Company ir taip pat parduoda užsiimančių iškastinio kuro išgavimu ir perdirbimu ir prekyba bendrovių visas akcijas. Į jų tarpą įeina ir bendrovė Exxon Mobil Corporation.

...................................................................................citatos↑↑↑pabaiga.............................................................................

Puslapyje http://rekvizitai.vz.lt/zaliavu-kainos/naftos-kaina/ yra naftos kainų 2014-2016 metų grafikas. Nafta 2014 metais vidutiniškai kainavo ~100 dolerių už statinę ir tik metų pabaigoje kaina katastrofiškai smuko iki $50 ir dar mažiau.

Taigi Rokfeleris pardavė labai laiku ir pelningai, o kai naftos verslą pardavė, kaina tuoj pat nuvažiavo žemyn. Kas tai, aiškiaregystė ar planas?

Atsakymas akivaizdus. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atėmė iš privatininkų oligarchų naftos ir dujų gavybos įmones ir Rusija ėmė gauti iš energijos resursų eksporto didžiulius pelnus, o privatininkai Jelcino laikais visą pelną per ofšorus išveždavo į užsienius. Putinas turėdamas daug pinigų ėmė atkūrinėti per Jelcino valdymo dešimtmetį sugriautą pramonę ir pradėjo stiprinti kariuomenę. Ne kartą girdėjome Putiną sakant, kad jis kuria „Energetičeskają Deržavą“ (Energetinę Supervalstybę). Joks JAV ir Vakarų spaudimas Putino neveikia, net ir sankcijos prieš Rusiją. Jis vis tiek atkakliai stiprina pramonę ir kariuomenę. Ką Amerikai daryti? Geriausia priemonė padaryti taip, kad iš naftos ir dujų eksporto, kurie sudaro pagrindinį Rusijos pajamų šaltinį, rusai neturėtų jokios naudos, t.y. tam reikia naftos kainą numušti kuo žemiau. Tai, kad Rokfeleriai išpardavė naftos verslą kol jis davė didžiulį pelną, rodo, kad buvo sudarytas planas naftą atpiginti iki 10 dolerių už statinę, o kadangi Amerikoje naftos gavybos savikaina viršija $50 už statinę, tai savaime suprantama kodėl Rokfeleriai pasielgė būtent taip. Planas labai paprastas — Rusijai praradus pajamas Putinas ne tik negalės kurti „Deržavos“, bet nuskurdusi liaudis sukels revoliuciją, kas reiškia Rusijos kaip valstybės suirimą. Ją paprasčiausiai privatizuos Vakarai.

Kokiu būdu mušama naftos kaina? Labai paprastai — skaitykite šveicarų straipsnį, kurį išverčiau. Viena nedidelė citata iš šveicarų straipsnio: «««Savaitės pradžioje naftos pardavimo sutartyse 2020 metams (fjūčersai) naftos kaina nukrito žemiau $50.»»» Jeigu dar neaišku, paaiškinu — naftos išgavimo bendrovės nepardavinėja naftos betarpiškai perdirbėjų įmonėms, bet naftą ne tik išgaunamą, bet būsimą naftą, kurią išgaus 2020 metais jau nusipirko biržos perpardavėjai, o realūs naftos pirkėjai-perdirbėjai perka iš biržos spekuliantų. Toks naftos pardavimas, kad parduodama nafta, kuri bus išgauta 2020 metais, vadinasi fjūčersais. Nėra jokio naftos pertekliaus. Kaip matėme JAV jos atsargų turi tik penkioms dienoms, o kalbos apie perteklių yra tik akių dūmimas. Biržos spekuliantai perdirbėjams parduoda ne tik realiai egzistuojančią dabar išgaunamą naftą, bet ir fjūčersus, t.y. būsimai išgautą naftą — tai va išmeta į pardavimą daug fjūčersų ir taip sudaro virtualų-menamą naftos perteklių ir kainą nuolatos numušinėja. Žaidimą su fjūčersais kaip tik ir pradėjo po to, kai Rokfeleriai išpardavė naftos verslą — štai kokie jie filantropai (žmonių kalba sakant — patys tikriausi veidmainiai).

Kas tie biržos spekuliantai? Nupirkti visą būsimai per penkis metus į priekį (iki 2020 m.) išgautą naftą tai ne tas pats kas turguje nupirkti bulvių maišą. Tokiam naftos kiekiui nupirkti reikalingi milžiniški pinigai, o juos turi ir gali turėti tik patys didžiausi bankai ir fondai, pvz., minėti bankai, kurie prognozuoja būsimą naftos kainą, t.y. Standard Chartered,Goldman Sachs, Morgan Stenley, RBS. Išvardijau ne visus, nes jų yra gerokai daugiau ir prie jų reikia pridėti dar fondus. Tik tokie veikėjai gali įpirkti fjūčersus iki 2020 metų. Betgi jie patys ir žaidžia biržoje tuos fjūčersus pardavinėdami ir todėl gali labai tiksliai prognozuoti kiek ir kada nafta atpigs ar pabrangs. Argi dar nesimato, kad tai visiškai jokios ne prognozės, o paprasčiausi planai. Žodį „prognozė“ jie naudoja tik siekdami žmoneliams užpudrinti smegenis ir sėkmingai pudrina — visi tiki, kad kainą „nustatinėja nematoma laisvosios rinkos ranka“. O iš tikrųjų jokios laisvosios rinkos nėra; ji seniai mirė, nes pardavėjai (naftos gavybos bendrovės) negali tiesiogiai bendrauti su pirkėjais (naftos perdirbimo įmonėmis) — visa prekyba vyksta vien tik per tarpininkus — tarpininkai viską superka (dar net neišsiurbtą naftą ir gręžiniai dar neišgręžti, t.y. fjūčersai) ir po to perparduoda. Kokią kainą nori, tokią ir padaro. Tai kur tuomet rinka? Nėra nei laisvosios, nei rinkos, o yra tik parazitai-biržos –spekuliantai. Parazitai todėl, kad iš visų žmonių ima antkainį — ima net iš tų, kurie neturi mašinos, neskraido lėktuvais, nevažiuoja autobusais, traukiniais ... — antkainis įeina į maisto kainą, šildymo kainą, vandens kainą ir nėra tokio dalyko kur jis neįeina.

 

1986 metais naftos kaina nusmuko iki 10 dolerių ir Vakarai privertė Sovietus pradėti perestroiką. Tiems kas nežino — perestroika prasidėjo 1986 metais. Perestroiką sovietai buvo priversti daryti, nes patyrė finansinį bankrotą. Kuo baigėsi perestroika gerai žinome. TSRS subyrėjo. Visą Rytų Europą ir mus kartu JAV suvarė į ES´ą ir NATO. Ir vienas, ir kitas darinys yra JAV kolonija. Nesiruošiu moralizuoti gerai tai yra ar blogai, bet faktas, kad yra taip.

Dabar Putinas Rusiją gerokai atgaivino. Todėl vėl tie patys veikėjai kaip ir 1986 metais naftos kainą numušinėja iki 10 dolerių ir jie tikisi dar kartą sukelti Rusijos bankrotą ir antrąją perestroiką.

Bet antros perestroikos nebus. Bus perestrelka. Rusai puikiausiai supranta kuo viskas baigsis. Ne iš meilės Asadui jie ėmė bombarduoti Sirijos prezidento priešus Islamo Valstybės džihadistus, kurie tiesą sakant yra JAV samdiniai. Viduržemio jūroje Sirijos pakrantėje 2010 metais rastas vienas didžiausių, o gal didžiausias pasaulyje dujų telkinių ir po metų Sirijoje prasidėjo „demokratinė“ revoliucija. Demokratinius sukilėlius prieš Asadą finansiškai ir ginklais labai gausiai remia Saudo Arabijos karalius ir kiti Persų įlankos karaliai, o pačių karalių karalystėse ne tik jokios demokratijos nėra, bet nėra ir jokių rinkimų ir jokių „žmogaus teisių“, dėl kurių prie visų kabinėjasi ir visiems sankcijomis ir karu grasina Amerika. Tai bent stebuklai — karaliai už demokratiją!!! Bet iš tiesų jokių stebuklų nėra. Artimuosiuose Rytuose vyksta kova už naftos ir dujų išteklių valdymą. Jei rusams su iraniečiais pavyks laimėti karą Sirijoje, tai jie kartu valdys ne tik Sirijos naftos ir dujų išteklius, bet ir Irako ir tada ne JAV ir britų bankai, o rusai su iraniečiais nustatinės pasaulines energijos nešėjų kainas.

Paskutinės Kalėdos

Internetinis laikraštis http://yournewswire.com/pope-says-christmas-is-cancelled-now-that-world-war-3-has-begun 2015 lapkričio 22 atspausdino straipsnį pavadinimu „Popiežius sakė kad Kalėdų nebus, Trečias pasaulinis karas jau prasidėjo“. Citata:

.......................................................................................pradžia.............................................................................................

Prieš iškilmingą pamokslą Vatikane popiežius Pranciškus paskelbė, kad šiemet Kalėdų gali nebūti, nes prasidėjo trečiasis pasaulinis karas. Kalbėdamas „Casa Santa Maria“ aikštėje popiežius kalbėjo: „Kalėdos arti. Bus žibintai, papuošalai, išpuošti medžiai, gimimo scenos — viskas išpuošta, o pasaulis kariauja. Pasaulis nesupranta taikos kelio. Visi kariauja“ — liūdnai sakė jis.

....................................................................................pabaiga.................................................................................................

D.Britanijos karalienė prieš Kalėdas pasakė kalbą, kurioje pasveikino su švente ir pasakė: „Džiaukitės paskutinėmis Kalėdomis“. Apie karalienės kalbą rašo http://yournewswire.com/queens-2015-christmas-message-enjoy-your-final-christmas/ : «««“Tikiuosi, kad jums patiks jūsų paskutinės Kalėdas“ sakė karalienė...»»»

 

Tokie žmonės kaip popiežius ar Anglijos karalienė šiaip sau ant durniaus taip nešneka. Jie žino kas planuojama daryti tik nesako tiesiai šviesiai, bet duoda suprasti, kad kažkas svarbaus įvyks. Matyt, kad ko gero pasaulis nelabai džiaugsis gavęs pigios naftos.

 

Pranas Valickas 2016 sausio 14

 

Nafta 10 dolerių - istorinė kainų griūtis.docx